YANGIN HOLÜ VE YANGIN MERDİVENİ BASINÇ POMPALARI

YANGIN HOLÜ VE YANGIN MERDİVENİ BASINÇ POMPALARI

                Yangın güvenlik holü 51 metreden yüksek binalarda yapılması zorunlu olan alanlardır. Yangın güvenlik holü yanmaz maddelerden yapılması gerekmektedir. Duvar, tabanlarda kullanılan malzemeler 120 dakika yangına dayanıklı olması gerekmektedir. Yangın güvenlik holünün alan genişliği belirli istisnalara göre değişmekle birlikte 6 M2 genişliğinde olması gerekmektedir. Eğer acil çıkış asansörünün önünde olursa 10 M2 alan olarak yapılması gerekmektedir. Yangın holünün yapılmasındaki asıl amaç yangın anında yangın merdiveni ve yangın alanıyla araya set kurmak. Kurulan set sayesinde yangın ekiplerinin ve yaralıların tedavi ve işleyişi sağlanmaktadır. Ayrıca ağır yaralı ve engelli insanların bu alanlarda bekletilmesi mümkündür. Yangın güvenlik holü son zamanlar güvenlik alanında atılan yeni adımlardan bir tanesi olmaktadır.

                Yangın merdivenlerinin yapılmasının amacı insanların yangın ve acil durumlarda binadan çıkartılmaları içindir. Bu acil durumlar esnasında yangın merdivenlerinin aktif ve sağlıklı biçimde kullanıla bilmesi için yangın merdivenlerinin belirli özellikleri barındırması gerekmektedir. Yangın merdivenlerinin her şeyden önce yangına dayanıklı olarak ve yönetmelik esaslarınca yapılması lazımdır. Bununla beraber yangın merdivenlerinin kesintisiz biçimde sokağa çıkartacak durumda olması lazımdır. Yangın merdivenlerinin bina içerisindeki çıkan yangından korunması için yangın kapılarıyla korunması lazımdır. Yangın kapıları yangına dayanıklı malzemeden üretildiği doğrudur. Ama kullanıldığı alan ve yönetmelik esaslarınca farklı çeşitleri vardır. Bu çeşitlilik yangın kapısının yangına dayanıklılık süresince belirlenmektedir. Yangın kapılarının her zaman aktif olması ve kilit benzeri yöntemlerle engellenmemesi gerekmektedir.

                Yangın kapılarını koruyan diğer bir sistem ise yangın merdiveni basınç kontrolüdür. Yangın merdiveni basınç kontrolü basit bir sistemdir. Evdeki sobaların patlaması ve dumanı geri tepmesi mantığıyla çalışır. Yangın merdivenlerinin korunması insanların tahliyesi için çok önemlidir. Yangın merdivenlerinin üst tarafına basınç ve hava veren bir sistem konulur. Bu sistem sayesinde hava akımı bir koridor oluşturur ve duman, ateş ve ısının yangın merdivenlerine girmesini engeller. Hava basınç sistemi yangın merdivenlerinin korunması ve insanların zehirlenmemesi için büyük bir yenliktir.

KATEGORİLER

İstanbul Makaralı yangın merdiveni, ucuz yangın merdiveni, yangın merdiveni fiyatları, yangın merdiveni firmaları, Dairesel yangın merdiveni, yangın merdiveni imalatı, dairesel yangın merdiveni.

SAYFALAR

HABERLER

MÜŞTERİ HİZMETLERİ