Yangın Merdivenleri

Yangın Merdivenleri

 

  Genel olarak yangın merdiveni yapılarını yangın anında insanların hayatını kurtaran can kurtaranlar olarak nitelendirebiliriz çünkü;

 

1-) Yangın merdivenleri sayesinde insanlar yangın anında normal merdivenlerden geçmeden veya pencereden kaçmak zorunda kalmadan koridorun sonunda bulunan yangın çıkış kapısına ulaşarak güvenli ve hızlı bir şekilde alevlerden uzaklaşabilmektedirler.

 

2-) Yangın sırasında hızlı bir şekilde alevlerden kaçma şansı tanıdıkları için zaman kaybı oluşmaz bu süre içinde insanlar zehirlenmekten kurtulur ve itfaiye görevlileri insanları kurtarmak için harcayacakları zamanı yangını söndürmek için harcarlar. 

 

3-) Yangın anında binada bulunan kişilerin aynı anda binayı terketmesi bir izdihama sebep olabilir ve zaten yüzlerce insan yangın içinde olan binayı terkedemezler. Oysa ki yangın merdiveni bulunan yapılarda bina çevresinde fazla sayıda yangın merdiveni kurulduğu için ve bu yangın merdivenleri çok güçlü bir yapıda olduğu için bu insanlar yangın merdivenlerini kullanarak binadan uzaklaşabilirler. 

 

  Yangın merdivenleri diğer inşaat yapılarından farklı olarak değişik malzemeler kullanılarak üretilirler ve değişik donanımlara sahiptirler. Örneğin yangın merdivenlerinde hiçbir şekilde duman sızdırmayan yangın çıkış kapıları bulunur. Ayrıca hem yangın merdivenlerihemde yangın çıkış kapıları ısıya karşı oldukça dirençlidirler. Yangın merdivenleri üretilirken bu yapılara özgü olarak üretilen paslanmaz çelik kolonlar kullanılar ve yine tamamen paslanmaz çelikten üretilen destekleyici profillere sahiptirler. 

 

  Yangın merdiveni yapılarını üreten ve kuran şirketlere yangın merdiveni imalatı firması denilmektedir. Bu firmalar üretmiş oldukları yangın merdivenleri ile insanlara uzun yıllar güvenli ve dayanıklı yapılar sunarlar. Bu yangın merdiveni yapılarının imalatı tamamen yangın merdiveni yönetmeliklerine uygun şekilde yapılır. Yangın merdiveni yönetmelikleri değişik model, boy, yapı ve göreve sahip inşaat yapılarının her biri için farklı kurallar belirlemektedir. Bu kurallar yangın merdivenlerine tüm binanın her tarafından ulaşımın sağlanması,yangın merdiveni yapılarının uzun yıllar dayanıklı olması için belirlenmektedir. Yangın merdivenleri inşa edilirken yangın merdiveni yönetmeliklerinde belirtilen minimum ölçüler baz alınmak şartıyla binanın boyuna ve yapısına göre ölçülere eklemeler yapılabilmektedir. Yangın merdiveni yapılarının ölçülerinin belirlenmesi de yangın merdiveni imalatı firmasında çalışan mühendislerin yapması gereken çok önemli bir iştir.

 

KATEGORİLER

İstanbul Makaralı yangın merdiveni, ucuz yangın merdiveni, yangın merdiveni fiyatları, yangın merdiveni firmaları, Dairesel yangın merdiveni, yangın merdiveni imalatı, dairesel yangın merdiveni.

SAYFALAR

HABERLER

MÜŞTERİ HİZMETLERİ