Yangın Merdivenlerinin Önemi

Yangın Merdivenlerinin Önemi

 

    Ülkemizde yangın merdiveni yönetmelikleriyle anaokulu, kreş gibi küçük çocukların bulunduğu binalar ve yatalak hastaların bulunduğu binalar haricinde her türlü yapıda yangın merdiveni zorunluluğu bulunmaktadır. Yangın merdiveni zorunluluğu bulunması ve binalarda bulunan yangın merdivenlerinin sürekli olarak denetlenmesi sebebi yangın merdiveni yapılarının insan hayatı için çok ciddi şekilde önem teşkil etmesinden dolayıdır. Binalarda geçmişten bu yana sürekli yangınlar için çeşitli güvenlik önlemleri alınmasına rağmen birçok yangın söndürme cihazı bulunmasına rağmen yangın anında binada bulunan insanların binadan hızlı ve güvenli şekilde uzaklaşmalarını sağlayan ve hayatlarını kurtarmaları konusunda en etkili olan yapılardır. Yangın anında binada bulunan kişiler yangın merdivenleri sayesinde normal merdivenlerden alevlerin içinden geçmek zorunda kalmadan, pencerelerden atlayarak binadan uzaklaşmaya çalışmadan veya birilerinin gelip kendisini yangından kurtarmasını beklemek zorunda kalmadan binadan uzaklaşabilmektedir. Ayrıca yangın merdiveni bulunan binalarda sadece yangın anında olmayıp aynı zamanda sel, su baskını, kaos ortamı, silahlı çatışma gibi durumlarda da normal merdivenlerin kullanılamadığı zamanlarda kullanılabilmektedirler.

 

     Yangın merdivenleri yapı olarak çok sağlam ve dayanıklı özelliktedirler. Yangın merdivenleri bir bina ilk kurulduğunda kurulup binanın ömrü boyunca insanlara hizmet etmektedir. Bunu sağlayan unsur yangın merdiveni üretiminde kullanılan malzemelerden ve işçilikten kaynaklanmaktadır. Yangın merdiveni imalatı sırasında kaliteli malzemeler ve işçilik de en az yangın merdivenlerinin kendisi kadar önemlidir. Bir binada yangın merdiveni imalatı yapılacağı zaman bu yapıda özel olarak üretilmiş çelik kolon ve profiller kullanılmalıdır. Ayrıca duman sızdırmaz yangın çıkış kapıları ve  yangın alarm sistemleri de yangın merdiveni yapılarıyla beraber kurulmalıdırlar. 

 

     Yangın merdiveni bulunan binalarda insanlar kendi başlarına binadan uzaklaşabildikleri için yangını söndürme konusunda çok büyük bir zaman kazanılmaktadır. Çünkü yangın anında binaya gelen itfaiye görevlileri ilk olarak binada bulunan kişileri dışarı çıkarıp ardından yangınlara daha etkili şekilde müdahale etmektedirler. Yangın merdiveni bulunan binalarda insanlar kendileri binadan uzaklaşabildikleri için yangını söndürmeye gelen itfaiye görevlileri direk olarak yangına müdahale ederek alevleri büyümeden kontrol altına almakta  ve söndürmektedirler. Bu sebeple yangın merdivenleri insanların mal kaybını en az düzeye düşürdüğü içinde oldukça önemli yapılardır.

 

KATEGORİLER

İstanbul Makaralı yangın merdiveni, ucuz yangın merdiveni, yangın merdiveni fiyatları, yangın merdiveni firmaları, Dairesel yangın merdiveni, yangın merdiveni imalatı, dairesel yangın merdiveni.

SAYFALAR

HABERLER

MÜŞTERİ HİZMETLERİ